Zmiękczanie wody – jak to zrobić?

Zmiękczanie wody jest ogólnie procesem, którego celem jest pozbycie się kamienia kotłowego. Nawet – jest działaniem profilaktycznym, żeby skutecznie zapobiegać powstawaniu osadów, bo likwidacja i usuwanie osadów kamienia kotłowego jest kłopotliwe i drogie .

Sposoby zmiękczania wody

Zmiękczanie wody polega na usuwaniu z niej jonów powodujących twardość tj. jonów Ca2+, Mg2+ oraz jonów innych metali jak: Fe2+, Mn2+, Al3+.

Metody: destylacja, metody termiczne, metody chemiczne, metody fizyczno-chemiczne.

Woda pozbawiona wszystkich minerałów (woda demineralizowana) nadaje się tylko dla zastosowania technicznego (przemysłowego). Do celów spożywczych jest niezdatna, nawet niezdrowa. Do produkcji wody demineralizowanej stosuje się tzw. odwróconej osmozy. Działanie  polega na filtracji wody poprzez membrany osmotyczne, które z wody robią praktycznie wodę destylowana, która jest idealna dla technicznych zastosowań, natomiast nie dla ludzi. Domowe systemy odwróconej osmozy są przeznaczone do montażu pod zlewy lub umywalki, składają  się z trzech lub więcej filtrów. Skuteczność może być (w zależności od producenta) bardzo dobra, natomiast urządzenia mają ograniczoną wydajność, jakość wody bywa różna.

 

Na rynku są dostępne tzw. „magnetyzery lub odkamieniacze“. Istnieje dużo odmian i producentów – tylko różnego rodzaju magnesy, lub inne, zasilane prądem elektrycznym. Rozwiązanie ma polegać na oddziaływaniu pola elektro/magnetycznego na wodę i zmianie jej właściwości. Woda po takiej obróbce już nie powinna tworzyć osadów, nawet istniejące osady maja zostać zniwelowane. Często natomiast magnetyzery nie działają, są odłączone lub zostały wyrzucone. Przez fachowców są odbierane są często jako hohsztaplerstwo, wyciąganie pieniędzy i oszustwo.

 

Wymiana jonowa

Jednym z najbardziej skutecznych i równocześnie cenowo dostępnych rozwiązań są urządzenia, działające na zasadzie tzw. wymiany jonowej. To proces, w którym jony wapnia (Ca) oraz magnezu (Mg) , powodujące twardość wody, zostają zamienione na
jony sodu. Na wylocie z urządzenia uzyskujemy wodę zmiękczoną, pozbawioną twardości.

Idealne rozwiązanie  – stacje zmiękczania wody Aquasoftener

Aquasoftener

pracują w trybie automatycznym. Głowice sterujące liczą zużycie wody i proces regeneracji złoża jest uruchomiony w momencie wyczerpania wydajności złoża jonitowego (regeneracja objętościowa).

Stacje można ustawić też w ten sposób, iż proces regeneracji będzie zawsze uruchamiany o dowolnej porze nocnej, kiedy przerwa w dostawie wody nie będzie dla użytkowników uciążliwa. Dla wody do maksymalnej twardości 25dH, kiedy zmiękczaniu jest poddawany cały strumień wody surowej, twardość wody po uzdatnianiu jest około 0,1dH. Wyższa twardość wody (zgodna z normą) można osiągnąć za pomocą ustawienia zaworu mieszającego na głowicy sterującej.

Więc woda zmiękczana  jest  nadal wodą pitną i zawiera wszystkie ważne składniki. Stacje pracują na zasadzie przepływu wody pod ciśnieniem sieci wodociągowej.

 

Kłopoty z twardą wodą? Napisz do nas!