Czym jest kamień kotłowy

Skład kamienia kotłoweho

Kamień kotłowy to osad składający się z węglanów wapnia i magnezu. Pojawia się w naczyniach lub zbiornikach służących do gotowania lub długotrwałego ogrzewania nieuzdatnionej wody np. w kotłach parowych (stąd nazwa), chłodnicach, czajnikach, rurach, bojlerach. Osadza się na wewnętrznych ściankach urządzeń, a także na elementach podgrzewających wodę – kamien kotlowy w czajnikuczęsto pojawia się na powierzchniach grzałek elektrycznych. Osadza się również w instalacjach, w których występuje gorąca para wodna. Kamień pojawia się w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, najczęściej zawartych w twardej wodzie. W wyniku gotowania następuje wydzielanie się węglanów w postaci osadu, zwanego kamieniem kotłowym.

Skutki

Obecność kamienia kotłowego w urządzeniach niesie za sobą wyłącznie skutki negatywne. Osad źle przewodzi ciepło, powoduje także zatykania się rur w aparatach i instalacjach.  Obecność kamienia kotłowego zwiększa koszty zużycia energii cieplnej, ponieważ obniża zarazem sprawność kotłów i wymienników ciepła. Często powoduje lokalne niedogrzania i przegrzania. Za jego sprawą zmniejsza się także przekrój rur, co może być przyczyną awarii instalacji, niestabilności i zmniejszenia przepływu, czy korozji.

kamien kotlowy w instalacji z PP

Występowanie osadu w naczyniach służących do gotowania wody przeznaczonej do celów spożywczych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Nie przyczynia się do zmiany smaku napojów czy potraw. Kamień może jednak pojawiać się w spożywanych potrawach bądź napojach w postaci szarych, cienkich okruchów węglanów.

Usuwanie kamienia

Istnieją różne metody usuwania kamienia kotłowego. Wciąż popularne są sposoby mechaniczne (wyjątkowo uciążliwe) oraz chemiczne – za pomocą różnych, dostępnych na rynku, środków. Niektórzy rekomendują naturalne środki, jak np. ocet. Jednak w celu skutecznego zapobiegania powstawanie kamienia kotłowego, należy stosować urządzenia do zmiękczania wody.

Kłopoty z twardą wodą? Napisz do nas !